Najlepsze ćwiczenia fitness dla początkujących - co musisz wiedziećMoże nie jest to najbardziej ekscytująca część uzyskania sprawności fizycznej, ale wybór odpowiednich ćwiczeń jest prawdopodobnie najważniejszy. Po tym wszystkim, nie dostaniesz nigdzie bez uprzedniego wybrania odpowiednich ćwiczeń. Rutyna fitness jest tylko tak dobry, jak jego najsłabsze ogniwo. Jeśli jesteś nowy w treningu, musisz wiedzieć, które działania będą miały największy wpływ na twoje ciało i jego możliwości. Jeśli czujesz się przytłoczony wszystkimi różnymi ruchami, które możesz wykonać, ten artykuł jest dla ciebie. Od przysiadów do burpees, przyglądamy się niektórym najlepszym przyjaznym dla początkujących ćwiczeniom fitness, które pomogą Ci rozpocząć podróż do stania się sprawniejszym i zdrowszym.

Rozpocznij bieganie i chodzenie

Bieganie i chodzenie to doskonałe sposoby na uzyskanie sprawności fizycznej, ponieważ są to ćwiczenia o niskim wpływie, które można wykonywać niemal wszędzie. Bieganie jest jednym z najskuteczniejszych ćwiczeń poprawiających zdrowie układu krążenia, co oznacza, że pomaga regulować ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Chodzenie ma również korzyści i może być bardziej odpowiednią opcją, jeśli jesteś początkujący w ćwiczeniach lub masz problemy zdrowotne, które uniemożliwiają Ci bieganie. Piesze wędrówki są bardziej wymagającą formą chodzenia, więc nie są dla każdego. Ostrzegamy jednak, że regularne bieganie bardzo obciąża stawy i mięśnie, więc powinieneś się do niego stopniowo przyzwyczajać.

Przysiady i wypady

Przysiady i wypady to dwa najbardziej efektywne ćwiczenia, jakie możesz wykonywać, by wzmocnić dolne partie ciała i zapobiec kontuzjom. Squaty są szczególnie dobre do budowania silnych i potężnych nóg i są świetnym ćwiczeniem dla początkujących. Jedynym minusem jest to, że mogą być trudne do opanowania, więc upewnij się, że otrzymasz dobry samouczek, jak wykonać je poprawnie, zanim zaczniesz. Wypady są również świetne do tonowania nóg poprzez pracę pośladków i ścięgien. Oba są wszechstronnymi ćwiczeniami, które mogą być używane w różnych treningach. Możesz dodać je do swojej rozgrzewki, aby uzyskać dodatkowe korzyści, lub użyć ich jako centralne ćwiczenie w swojej rutynie.

Push-upy i deski

Push-ups to klasyczne ćwiczenie na górną część ciała, które pomoże Ci ujędrnić ramiona i klatkę piersiową. Jeśli masz problemy z schodzeniem, spróbuj robić je z pozycji stojącej lub przy ścianie. Push-upy są zazwyczaj wykonywane jako część pełnego treningu, ale mogą być również używane jako samodzielne ćwiczenie do budowania siły górnej części ciała.

Deski to kolejne klasyczne ćwiczenie na rdzeń, które można stosować jako samodzielne ćwiczenie lub część obwodu. Pracują one nad mięśniami rdzenia, szczególnie nad mięśniami brzucha i dolnej części pleców, pomagając poprawić postawę, równowagę i siłę. Możesz je wykonywać na wiele sposobów, ale większość z nich polega na utrzymywaniu pozycji z wyprostowanymi ramionami, trzymając stopy w szerokiej postawie. Plank to fantastyczne ćwiczenie, które przynosi korzyści całemu ciału!

Treningi rdzenia

Jeśli chcesz mieć silną i zdrową część środkową, ćwiczenia na rdzeń są tym, czego potrzebujesz. Silny rdzeń pomaga chronić kręgosłup, poprawia postawę i jest niezbędny do uprawiania wielu sportów i aktywności. Aby zbudować silny rdzeń, musisz skupić się na ćwiczeniach, które angażują mięśnie w dolnej części pleców, brzucha i bioder. To właśnie te mięśnie tworzą Twój rdzeń. Ćwiczenia takie jak crunches i sit-ups są często zalecane, ale faktycznie pracują twoje górne abs i nie są tak skuteczne dla budowania siły rdzenia. Istnieje wiele innych ćwiczeń rdzenia, które są lepiej dostosowane do rozpoczęcia fit początkujących.

Aktywność cardio

Jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie sprawności fizycznej jest zwiększenie zdolności sercowo-naczyniowej. Jest to proces, w którym twoje ciało wykorzystuje tlen do rozkładania żywności i generowania energii. Istnieje wiele różnych ćwiczeń aerobowych, które możesz wykonywać, by poprawić swoją sprawność sercowo-naczyniową, w tym bieganie, jazda na rowerze, pływanie, spacery i wędrówki. Najlepsza forma ćwiczeń dla Ciebie będzie zależała od Twojego poziomu sprawności, dostępności i tego, co chcesz osiągnąć.

Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć, zyskać mięśnie, czy po prostu poczuć się lepiej w swojej skórze, najlepsze ćwiczenia dla Ciebie to te, które faktycznie wykonujesz. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jakie ćwiczenia są najlepsze dla początkujących. Aby uzyskać jak najwięcej ze swojej rutyny fitness, ważne jest, aby wymieszać swoje działania. Robienie tego samego w kółko będzie się szybko nudzić i prowadzić do wczesnej emerytury z ćwiczeń. Pomyśl o swoim programie fitness jak o układance i upewnij się, że masz różne ćwiczenia, które pasują do siebie, aby stworzyć zrównoważoną i kompleksową całość.