Dieta dla kondycji: Wskazówki, które pomogą Ci zbudować mięśnie i schudnąćJeśli chcesz zbudować mięśnie i schudnąć, trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule dowiesz się o wyższości diety ketogenicznej i jej roli w budowaniu mięśni i utracie wagi. Poznasz również najlepszą dietę ketogeniczną dla fitnessu, dowiesz się, jak może ona pomóc w budowaniu mięśni oraz poznasz jadłospis diety ketogenicznej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym potężnym, ale restrykcyjnym planie żywieniowym.

Co to jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa, która jest stosowana od ponad 70 lat w leczeniu padaczki u dzieci. Stwierdzono, że jest bardzo skuteczna w zmniejszaniu liczby napadów u dzieci i dorosłych. Stosuje się ją również w celu poprawy stanu zdrowia, np. w chorobach metabolicznych, niektórych rodzajach nowotworów, chorobach autoimmunologicznych i neurologicznych. Dieta jest zwykle stosowana, aby pomóc pacjentom zmniejszyć ilość leków, które muszą przyjmować. Może być również stosowana w celu kontrolowania napadów drgawkowych. Podczas stosowania diety organizm zaczyna używać tłuszczu zamiast cukru jako głównego źródła paliwa.

Dieta jest bardzo restrykcyjna i może prowadzić do skrajnego ograniczenia ilości spożywanych kalorii. Dieta ogranicza ilość węglowodanów w diecie do mniej niż 20 gramów dziennie, a większość kalorii pochodzi z tłuszczów, przy czym dozwolona jest bardzo niewielka ilość węglowodanów.

Jak działa dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to nisko-węglowodanowy, wysokotłuszczowy plan żywieniowy, który zmusza organizm do wykorzystywania tłuszczu jako źródła energii. W związku z tym jest to bardzo skuteczny sposób na utratę wagi i budowę mięśni. Dieta zmniejsza ilość glukozy, czyli cukru, obecnego w krwiobiegu, co powoduje, że organizm zaczyna wykorzystywać ketony jako źródło energii. Glukoza jest głównym źródłem energii dla komórek i jest obecna w dużych ilościach w krwiobiegu, dlatego często określa się ją mianem "paliwa metabolicznego" organizmu.

Kiedy kalorie pochodzą z węglowodanów, organizm przetwarza je na glukozę, cukier prosty, który dostarcza natychmiastowej energii. Natomiast gdy kalorie pochodzą z tłuszczu, organizm przekształca je w małe cząsteczki zwane ketonami, które są następnie wykorzystywane przez komórki jako alternatywne źródło energii.

Korzyści płynące z diety ketogenicznej

Pomaga budować mięśnie. Dieta ketogeniczna to nisko-węglowodanowy i wysokobiałkowy plan żywieniowy, który pomaga budować mięśnie. Dzieje się tak poprzez: I. Zwiększenie syntezy białek, co pozwala mięśniom rosnąć w siłę II. Zmniejszenie rozpadu białek, dzięki czemu mięśnie szybciej się regenerują.

Pomaga schudnąć. Dieta ketogeniczna to nisko-węglowodanowy i wysokotłuszczowy plan żywieniowy, który może pomóc w utracie wagi. Dzieje się tak poprzez: I. Zmniejszenie całkowitego dziennego spożycia kalorii, co zmniejsza uczucie głodu i skłonność do przejadania się II. Zmniejszenie całkowitej ilości węglowodanów, które są głównym źródłem energii dla organizmu i są przekształcane w cukier, który jest magazynowany w postaci tłuszczu.

Może to pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Dieta ketogeniczna może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi poprzez: I. Zwiększenie zdolności organizmu do metabolizowania i wykorzystywania insuliny II. Zmniejszenie ilości insuliny wytwarzanej przez organizm

Dieta ketogeniczna dla budowania mięśni

Dieta ketogeniczna to nisko-węglowodanowy, wysokotłuszczowy plan żywieniowy, który zmusza organizm do wykorzystywania tłuszczu jako źródła energii. W związku z tym jest to bardzo skuteczny sposób na utratę wagi i budowę mięśni. Dieta zmniejsza ilość glukozy, czyli cukru, obecnego w krwiobiegu, co powoduje, że organizm zaczyna wykorzystywać ketony do produkcji energii. Glukoza jest głównym źródłem energii dla komórek i jest obecna w dużych ilościach w krwiobiegu, dlatego często określa się ją mianem "paliwa metabolicznego" organizmu.

Kiedy kalorie pochodzą z węglowodanów, organizm przetwarza je na glukozę, cukier prosty, który dostarcza natychmiastowej energii. Natomiast gdy kalorie pochodzą z tłuszczu, organizm przekształca je w małe cząsteczki zwane ketonami, które są następnie wykorzystywane przez komórki jako alternatywne źródło energii.

Jak rozpocząć dietę ketogeniczną

- Określ realistyczne oczekiwania. Dieta ketogeniczna jest niezwykle restrykcyjna i wymaga dużej dyscypliny. Nie oczekuj, że od pierwszego dnia będziesz jeść jak normalny człowiek na tej diecie. Na początku prawdopodobnie będziesz czuć się pozbawiony jedzenia, ale minie to po kilku tygodniach, gdy organizm przyzwyczai się do nowego sposobu odżywiania.

- Skompletuj jadłospis diety ketogenicznej. Przed rozpoczęciem diety należy sporządzić listę potraw, na której znajdą się wszystkie dozwolone produkty i te, których należy unikać. Lista ta pomoże Ci utrzymać się na właściwej drodze i uniknąć błędów.

- Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Aby obliczyć liczbę kalorii, których potrzebujesz na diecie ketogenicznej, pomnóż swoją wagę przez poziom aktywności (w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia: 1,2, w przypadku osób prowadzących aktywny tryb życia: 1,375), a następnie dodaj 200, jeśli próbujesz schudnąć, lub dodaj 5, jeśli próbujesz przytyć. Ta liczba to Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

- Opracuj plan posiłków w diecie ketogenicznej. Opracuj plan posiłków, który będzie zawierał białko i produkty o niskiej zawartości węglowodanów w każdym posiłku. Na przykład, jeden posiłek powinien zawierać białko, takie jak jajka, ryby lub kurczak; inny posiłek powinien zawierać warzywo; a ostatni posiłek powinien zawierać warzywo o niskiej zawartości węglowodanów, takie jak brokuły lub kalafior.

- Kupuj żywność przyjazną dla organizmu keto. Będziesz musiał kupić dużo żywności przyjaznej dla organizmu keto. Może ona być droga, co jest jednym z powodów, dla których dieta jest tak restrykcyjna. Staraj się robić zakupy żywności przyjaznej dla organizmu keto co dwa lub trzy dni.

Jadłospisy diety ketogenicznej, które pomogą ci schudnąć

Jadłospis diety ketogenicznej to zbiór produktów spożywczych, które są zgodne z określonym schematem żywieniowym i dietetycznym. Jadłospis diety ketogenicznej pomaga stworzyć zrównoważony i zdrowy plan posiłków, który zawiera wystarczającą ilość składników odżywczych wspomagających utratę wagi i zapobiegających chorobom. Plany menu diety ketogenicznej zawierają bogate w składniki odżywcze przepisy o niskiej zawartości węglowodanów, które są bogate w białko i tłuszcz. Zrównoważony i zdrowy plan posiłków obejmuje różnorodne produkty spożywcze, w tym białko, tłuszcz, węglowodany, błonnik i mikroelementy.

Poniższe jadłospisy diety ketogenicznej zawierają przepisy, listy zakupów i analizy wartości odżywczych. Jeśli szukasz więcej planów posiłków, rozważ pobranie naszej aplikacji z przepisami na keto.