Jak wzmocnić mięśnie brzucha i ud ćwicząc fitnessTrening siłowy brzucha i dolnej części ciała jest niezbędny dla utrzymania sprawności układu krążenia oraz zmniejszenia ryzyka upadków i bólu dolnej części pleców. Większość ludzi ma jednak problemy z wyizolowaniem mięśni w tych obszarach, zwłaszcza gdy starają się uzyskać jak najwięcej korzyści z treningu. To właśnie tutaj z pomocą przychodzą funkcjonalne ćwiczenia fitness na brzuch i uda. Są to specyficzne ruchy, które koncentrują się na konkretnych mięśniach, a zatem oferują więcej korzyści z treningu brzucha. Przyjrzyjmy się korzyściom płynącym z tych ćwiczeń na dolne partie ciała, a także najlepszym sposobom ich wykonywania.

Co to jest fitness funkcjonalny?

Fitness funkcjonalny to rodzaj ćwiczeń fizycznych zaprojektowanych w celu poprawy zdolności poza siłownią. Jest to sposób na utrzymanie aktywności i zdrowia przy jednoczesnym robieniu rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność.

Ćwiczenia funkcjonalne to takie, które są bezpośrednio związane z codziennymi czynnościami, także tymi, które już wykonujesz. Mogą to być takie czynności, jak chodzenie, wchodzenie po schodach, noszenie zakupów lub dziecka, a nawet wstawanie z krzesła.

Dlaczego sprawność funkcjonalna jest ważna?

Dobrze dobrana rutyna fitness jest ważna z kilku powodów. Po pierwsze, pomaga uniknąć zbytniego uzależnienia od jednej konkretnej aktywności w celu utrzymania formy. Ponadto pomaga zapobiegać kontuzjom, ponieważ zmusza do większej świadomości swojego ciała i tego, jak się ono porusza.

Poprawia również metabolizm, co prowadzi do szybszej utraty wagi dzięki budowaniu mięśni, obniżaniu poziomu insuliny i zwiększaniu poziomu hormonów poprawiających samopoczucie, takich jak serotonina, dopamina i noradrenalina. Sprawniejszy metabolizm pomaga także wolniej się starzeć, zmniejszając ryzyko chorób i wzmacniając układ odpornościowy.

Spraw, by fitness funkcjonalny stał się częścią twojej rutyny

Aby zachować sprawność fizyczną i zdrowie, musisz upewnić się, że Twój rutynowy trening obejmuje zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i siłowe. Oba są ważne, ale trening siłowy jest szczególnie istotny dla budowania masy mięśniowej, jeśli chcesz schudnąć.

Aby utrzymać zdrową wagę, należy włączyć do rutyny także ćwiczenia aerobowe. Aktywność ta spala kalorie i pomaga zachować szczupłą sylwetkę. Może także pomóc w zapobieganiu chorobom układu krążenia oraz poprawić siłę, równowagę i gibkość.

Najlepsze ćwiczenia dla sprawności funkcjonalnej

Mostki pośladkowe - wzmacniają mięśnie pośladków, w tym pośladki. Ćwiczą także plecy, brzuch i ramiona.

Podciąganie na desce - Podciąganie na desce jest świetnym ćwiczeniem na rozwój siły górnej części ciała, w tym mięśni brzucha i ramion.

Pompki - pompki to świetne ćwiczenie ogólne, które wzmacnia ramiona, klatkę piersiową, plecy i mięśnie brzucha.

Podciąganie - Podciąganie buduje siłę górnych partii ciała, a także mięśni rdzenia i ramion.

Przysiady - ćwiczą dolne partie ciała, w tym uda i pośladki.

Jak osiągnąć sprawność funkcjonalną

Dla większości ludzi celem fitnessu funkcjonalnego jest budowa mięśni i utrata wagi. Choć każda z tych rzeczy przynosi korzyści, w tym artykule skupimy się na mięśniach, które odgrywają kluczową rolę w codziennych czynnościach. Aby zbudować siłę funkcjonalną, należy używać odpowiedniego sprzętu i ćwiczyć właściwą technikę. Przyjrzyjmy się, jak wykonywać każde z tych ćwiczeń na dolne partie ciała:

- Mostki pośladkowe - do wykonania tego ćwiczenia potrzebna jest stabilna powierzchnia, na której można się położyć z ugiętymi kolanami. Następnie połóż się na łokciach, stopy oprzyj na podłodze, a dłonie na kolanach.

- Unoszenie desek - do wykonania tej pozycji potrzebna jest stabilna powierzchnia, na której można się położyć z rękami na klatce piersiowej lub głowie. Następnie wyciągamy ręce i nogi i utrzymujemy pozycję.

- Push ups - w tym ćwiczeniu należy położyć się na stabilnym podłożu, a dłonie położyć na podłodze lub na głowie. Następnie wyciągamy ręce i nogi i utrzymujemy pozycję.

- Podciąganie się na drążku - do tego ćwiczenia potrzebna jest stabilna powierzchnia, na której można położyć ręce na podłodze lub na głowie. Następnie wyciągamy ręce i nogi i utrzymujemy pozycję.

Jak widzisz, funkcjonalne ćwiczenia fitness są świetne do budowania siły mięśni, które są używane w codziennych czynnościach. Ćwiczenia te pracują nad dolną częścią ciała, dolną częścią pleców, rdzeniem, górną częścią ciała i ramionami, a także nad mięśniami tułowia. Są one świetne dla każdego, kto chce poprawić swoją ogólną siłę i zdrowie, ale szczególnie jeśli próbujesz schudnąć lub zbudować mięśnie.