Jak ćwiczenia wpływają korzystnie na organizm i poprawiają zdrowieRegularne ćwiczenia przynoszą organizmowi liczne korzyści. Może pomóc Ci schudnąć, zbudować beztłuszczową masę mięśniową i zwiększyć metabolizm. Ćwiczenia zmniejszają również stres, wzmacniają serce, poprawiają krążenie krwi i dostarczają więcej tlenu do tkanek. W rzeczywistości badania pokazują, że regularne ćwiczenia są jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę zdrowia i zmniejszenie ryzyka wystąpienia kilku chorób przewlekłych. Korzyści z ćwiczeń są widoczne niemal natychmiast i można je odczuwać jeszcze przez wiele tygodni po zaprzestaniu - ale nie jest to tak łatwe, jak się wydaje. Jeśli jesteś nowy do ćwiczeń lub uderzył plateau w swojej obecnej rutyny, istnieje kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o uzyskaniu jak najwięcej z treningu i poprawy wyników w czasie.

Rozgrzej się przed ćwiczeniami

Ważne jest, aby rozgrzać się przed ćwiczeniami. Rozgrzewka przygotowuje organizm do aktywności fizycznej i pomaga uniknąć kontuzji. Rozgrzewka nie powinna być traktowana jako przerwa lub czas na pogawędkę z innymi. Powinno to być zrobione celowo, z myślą o celu.

Rozgrzewka jest kluczowym elementem każdej rutyny treningowej. Zwiększa przepływ krwi do mięśni, stawów i ścięgien - co pozwala na łatwiejsze rozciąganie, zwiększoną aktywację mięśni i wyższy wskaźnik metabolizmu - wszystko to prowadzi do lepszych wyników, mniejszego ryzyka kontuzji i szybszej regeneracji.

Rozgrzewka może przybrać kilka form. Możesz spróbować kilku minut lekkiego cardio (jak chodzenie lub jazda na rowerze), trochę dynamicznego rozciągania lub po prostu wykonać kilka ćwiczeń z mniejszymi ciężarami. Właściwa rozgrzewka zależy od Twoich celów, rodzaju wykonywanych ćwiczeń i poziomu sprawności fizycznej. Ale ogólnie rzecz biorąc, pomoże ona przygotować Twoje ciało do bardziej intensywnych ćwiczeń i zapobiegnie kontuzjom.

Mieszaj ćwiczenia wraz z otoczeniem

Większość ludzi przechodzi przez fazy, w których będą priorytetowo traktować jeden rodzaj ćwiczeń nad resztą. Aby uniknąć plateau i znudzenia rutyną, ważne jest, aby mieszać rzeczy i skupić się na różnych działaniach. Korzyści z mieszania rutyny ćwiczeń: Jeśli ćwiczysz regularnie przez 6 miesięcy lub więcej i nie widzisz postępów, możesz chcieć rozważyć przełączanie rzeczy. Możesz spróbować innej rutyny treningowej lub po prostu zmienić kolejność wykonywania ćwiczeń. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do Twojego plateau, ale jedno jest pewne: jeśli będziesz robić to samo, będziesz osiągać te same rezultaty.

Nie zaniedbuj siłowni

Podczas gdy cardio ma wiele korzyści, nie doprowadzi do dużego wzrostu mięśni. W rzeczywistości, zbyt dużo cardio może faktycznie utrudnić twój przyrost mięśni, ponieważ zwiększa poziom kortyzolu - hormonu, który rozbija tkankę mięśniową. Musisz znaleźć równowagę między tymi dwoma rodzajami ćwiczeń, jeśli chcesz poprawić swoje zdrowie i kondycję i zobaczyć wyniki w obu obszarach. Ćwiczenia budujące mięśnie nazywane są ćwiczeniami oporowymi i mogą być wykonywane z ciężarami, taśmami oporowymi lub własną masą ciała. Takie ćwiczenia mają wiele korzyści poza poprawą napięcia mięśniowego, takich jak zmniejszenie ryzyka cukrzycy i chorób serca. Jeśli do tej pory skupiałeś się głównie na cardio, czas na zmianę. Trening oporowy jest kluczową częścią każdej dobrej rutyny fitness. Może pomóc Ci schudnąć, zbudować beztłuszczową masę mięśniową, zwiększyć metabolizm i poprawić ogólny stan zdrowia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak postępujesz w czasie, ważne jest, aby śledzić swoje postępy i dokonać korekty, gdy jest to konieczne. Możesz rozważyć zapisywanie swoich treningów, śledzenie diety lub korzystanie z aplikacji fitness. Na początku może się to wydawać przesadą, ale są to jedne z najlepszych sposobów, aby pozostać odpowiedzialnym i zmotywowanym - zwłaszcza, gdy zaczniesz widzieć prawdziwe rezultaty. Śledzenie postępów nie musi być skomplikowane. Jeśli lubisz zapisywać rzeczy, możesz zacząć od zwykłego długopisu i papieru. Jeśli nie lubisz papieru, istnieje wiele aplikacji, które mogą pomóc.

Ćwiczenia są niewątpliwie korzystne dla zdrowia, ale mogą być trudne do dopasowania do codziennej rutyny. Ćwiczenia mają liczne korzyści dla organizmu. Może pomóc Ci schudnąć, zbudować beztłuszczową masę mięśniową i zwiększyć metabolizm. Ćwiczenia zmniejszają również stres, wzmacniają serce, poprawiają krążenie krwi i dostarczają więcej tlenu do tkanek. Jeśli do tej pory skupiałeś się głównie na cardio, czas na zmiany. Trening oporowy jest kluczową częścią każdej dobrej rutyny fitness. Może pomóc Ci schudnąć, zbudować beztłuszczową masę mięśniową, zwiększyć metabolizm i poprawić ogólny stan zdrowia. Najlepszym sposobem na uzyskanie jak największej ilości ćwiczeń jest rozgrzewka, mieszanie ćwiczeń i nie zaniedbywanie siłowni. Powinieneś również śledzić swoje postępy, aby zobaczyć, czy poprawiasz się w czasie.