Jak zacząć ćwiczyć w domu: Przewodnik, który pomoże Ci wejść na właściwą drogęWięc chcesz stać się sprawniejszy i zdrowszy, ale nie masz zbyt wiele czasu lub pieniędzy, aby iść na siłownię. Dobra wiadomość: istnieje wiele niedrogich sposobów, aby uzyskać ruch z domu. Nie potrzebujesz wymyślnego sprzętu ani dużego budżetu, aby podjąć jakiś rodzaj rutyny ćwiczeń; wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, to motywacja, czas i kilka podstawowych zasobów. Wiele osób martwi się, że wypracowanie z domu będzie mniej skuteczne niż chodzenie na siłownię. Ale w rzeczywistości, nie musi to być propozycja albo-albo. Jest to całkowicie możliwe - i wskazane - aby połączyć oba podejścia dla uzyskania optymalnych rezultatów. Ćwiczenie w domu jest nie tylko tańsze, ale również wygodne, jeśli trudno jest Ci wyjść z domu w niektóre dni tygodnia, co może się zdarzyć, gdy praca lub inne zobowiązania utrudniają zaplanowanie zajęć ćwiczeniowych w określonym czasie. Oto kilka wskazówek, jak możesz zacząć ćwiczyć w domu.

Co trzeba zrobić, żeby zacząć ćwiczyć w domu

Ćwiczenia mogą być bardzo proste. Nie musisz koniecznie wykonywać konkretnych ćwiczeń, aby czerpać z nich korzyści. Możesz robić wiele rzeczy, które nie wymagają żadnego specjalnego sprzętu ani treningu. Jeśli chodzisz po schodach zamiast jechać windą, to właśnie ćwiczysz. Jeśli chodzisz do sklepu zamiast jechać po zakupy spożywcze, ćwiczysz. Jeśli uprawiasz ogródek, ćwiczysz, podobnie jak wiele innych czynności.

To powiedziawszy, istnieje wiele ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu bez specjalnego sprzętu. Możesz chodzić lub biegać w miejscu, gdy na zewnątrz jest zła pogoda, możesz robić przysiady, pompki, ćwiczenia rozciągające, jogę i wiele innych rzeczy. Jeśli masz miejsce do wykonywania ćwiczeń aerobowych, to jeszcze lepiej. Jeśli interesuje Cię trening siłowy, to również nie wymaga on specjalnego sprzętu. Możesz robić loki z ręcznikiem lub jakimś innym elastycznym przedmiotem i wiele innych rodzajów ćwiczeń siłowych.

Wiele osób uważa również, że pomocne jest dołączenie do klasy ćwiczeń lub wynajęcie osobistego trenera w domu, który zapewni wskazówki i zachętę podczas rozpoczynania.

Jogging

Jogging to świetny sposób na uzyskanie ćwiczeń aerobowych. Jednym z najprostszych sposobów na rozpoczęcie joggingu jest wyjście na zewnątrz i szybszy spacer. To może być dobry sposób, aby zacząć, jeśli nie jesteś pewien, że chcesz zacząć jogging. Chodzenie szybko zużywa więcej energii niż chodzenie powoli i dlatego jest lepsze dla uzyskania kondycji. Gdy poczujesz się komfortowo, możesz stopniowo zwiększać tempo, aż zaczniesz uprawiać jogging. Innym sposobem na rozpoczęcie joggingu jest użycie bieżni w domu.

Nie ma powodu, abyś musiał wychodzić na zewnątrz, aby rozpocząć jogging. Jeśli martwisz się o pogodę, zawsze możesz pójść na siłownię. Chociaż wiele osób uważa, że jogging jest zbyt trudny lub zbyt niebezpieczny, nie musi tak być. Możesz zacząć powoli i stopniowo zwiększać prędkość lub dystans, na którym uprawiasz jogging. Jeśli nie jesteś w formie lub nie ćwiczyłeś od dłuższego czasu, warto przed rozpoczęciem joggingu skonsultować się z lekarzem.

Ćwiczenia, które nie wymagają żadnego sprzętu

Push-upy to jedno z najlepszych ćwiczeń, które możesz wykonywać bez żadnego sprzętu. Możesz je wykonywać niemal wszędzie, a do tego pracują wiele mięśni. Jeśli nie jesteś wystarczająco silny, by wykonywać je we właściwy sposób, spróbuj wykonać pompkę wspomaganą: połóż ręce na ławce lub krześle, a kolana oprzyj na ziemi. Odmianą pompek, które możesz wykonywać leżąc na ziemi, jest plank. Jest to ćwiczenie, które działa na wiele różnych mięśni, w tym na mięśnie brzucha. Możesz również wykonywać przysiady leżąc na ziemi.

Jak często wykonujesz te ćwiczenia zależy od Ciebie. Niektórzy ludzie wykonują je codziennie, inni co drugi dzień, a jeszcze inni tylko raz w tygodniu. Zrób to, co działa najlepiej dla Ciebie. Jeśli jednak wykonujesz te ćwiczenia codziennie, możesz chcieć zróżnicować, które z nich wykonujesz z dnia na dzień.

Ćwiczenia, które wymagają sprzętu

Używanie ciężarków lub elastycznych taśm w domu, aby zbudować siłę, może być świetnym sposobem na ćwiczenia w domu. Jeśli chcesz używać ciężarków, możesz je kupić lub użyć przedmiotów, które masz w domu, takich jak puszki z jedzeniem, butelki z wodą lub worki z piaskiem. Jeśli masz ciało, które jest upośledzone lub dopiero zaczynasz ćwiczyć, dobrym rozwiązaniem może być użycie gumek zamiast ciężarków. Używanie gumek jest również dobrym sposobem na ćwiczenia, jeśli jesteś w podróży, ponieważ są one łatwe do spakowania. Istnieje wiele różnych rodzajów ćwiczeń, które możesz wykonywać z ciężarkami lub elastycznymi taśmami. Możesz znaleźć ćwiczenia, które wykorzystują te same mięśnie za każdym razem lub je zróżnicować. Jeśli je różnicujesz, upewnij się, że za każdym razem ćwiczysz inne mięśnie.

Istnieje wiele aplikacji fitness, które możesz pobrać na swój komputer lub telefon. Jeśli używasz komputera, lepiej wybrać stronę internetową, która oferuje instrukcje audio lub wideo. Jeśli używasz telefonu, jednak, może chcesz pobrać aplikację, która jest przeznaczona dla urządzenia. Aplikacje te są zazwyczaj bardziej interaktywne i mogą być lepiej dostosowane do Twoich potrzeb. Istnieją również strony internetowe zawierające filmy z ćwiczeniami, które możesz wykonywać w domu. Wiele uczelni, na przykład, mają strony internetowe ćwiczeń, które są dostępne dla mieszkańców, a wiele bibliotek publicznych mają strony internetowe ćwiczeń, jak również.

Strony te mogą być pomocne w znalezieniu ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu. Możesz wykonywać je dokładnie tak, jak są pokazane, lub możesz wykorzystać je jako inspirację do stworzenia własnych ćwiczeń.

Ćwiczenie w domu nie musi być nudą. Może być całkiem przyjemne, jeśli tylko trochę się nad tym zastanowisz. Nie musisz koniecznie wykonywać nudnych ćwiczeń jak przysiady czy pompki; możesz urozmaicić swoją rutynę. Możesz na przykład tańczyć lub uprawiać sztuki walki w domu, albo połączyć kilka ćwiczeń w jedną sesję. Możesz także uczynić ćwiczenia w domu aktywnością społeczną, rywalizując z przyjaciółmi lub członkami rodziny w sportach takich jak tenis czy koszykówka. Pamiętaj, że jest wiele sposobów na to, by ćwiczyć bez chodzenia na siłownię.